МАНІФЕСТАЦІЯ ЕМОЦІЇ ЖАХУ КРІЗЬ ПРИЗМУ ОПИСІВ ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ ПЕРСОНАЖІВ-ЖЕРТВ
Анотація
Статтю присвячено дослідженню основних структурно-композиційних й лінгвостилістичних ком- понентів романів, що виступають актуалізаторами емоції жаху у текстовому середовищі романів.
Розглядаючи емоцію жаху як основний жанротвірний елемент, було виявлено, що її реалізація у художньому тексті відбувається крізь призму описів емоційних станів персонажів, що лякаються. Емоційне портретування є невід’ємним елементом жанру.
Значна частина сюжету припадає саме на описи внутрішніх станів та переживань героїв, що лякаються. Оскільки спектр негативних емоцій, включаючи страх та жах, що відчувають протагоністи, є наслідком впливу подразника (основного об’єкту страху), то елементами оповіді стають такі «рамки уваги», як причина жаху (психічна вада чи порок персонажа першого типу); насильницька дія (насильство, вбивства), скоєна персонажем, що лякає; та емоційна реакція персонажа, що відчуває жах.
У цілому, елемент жахливого виникає на межі буденного та фантастичного, за рахунок чого створюється враження «надприродного».