АНАЛІЗ ДОСВІДУ ВИКОРИСТАННЯ МОДИФІКУВАЛЬНИХ ДОБАВОК ТА ЇХ ФІЗИКО-ХІМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ДЛЯ ПОДАЛЬШОГО ЗАСТОСУВАННЯ У СКЛАДІ КОМПРЕСІЙНОЇ ПІНИ

Ключові слова: компресійна піна, модифікувальні добавки, тверді горючі речовини, пожежогасіння, вогнегасні властивості

Анотація

Постановка проблеми. Сьогодні для підвищення вогнегасної ефективності компресійної піни застосовують способи, які впливають на такі властивості піни, як дисперсність та однорідність бульбашок, стійкість та ізолювальна здатність. Але при використанні таких способів не підвищується вогнегасна ефективність КП завдяки інгібуванню реакції горіння, наслідком чого було б скорочення часу гасіння. Також не виключена ймовірність виникнення вторинного займання при використані піноутворювачів загального призначення (окрім випадків використання спеціальних піноутворювачів, наприклад БАРС ABF), що досягається завдяки утворенню захисної плівки на поверхні твердого матеріалу.
Є гіпотеза, що при додаванні до складу компресійної піни модифікувальних добавок (далі МД), можливе поєднання декількох механізмів припинення горіння, а саме: охолодження, ізоляція та інгібування, що призведе до гальмування швидкості хімічних реакцій у полум’ї та утворення на палаючих поверхнях твердих матеріалів захисних плівок, які внаслідок своєї низької теплопровідності та ізолювання від доступу кисню повітря унеможливлять повторне спалахування.
Мета статті полягає у аналізі досвіду використання модифікувальних добавок та їх фізико-хімічних властивостей для подальшого застосування у складі компресійної піни.
Методи досліджень. Робота ґрунтувалася на фундаментальних дослідженнях вчених США, Китаю та інших країн світу, результати яких були представлені у різноманітних світових наукових журналах, на конференціях та у національних доповідях.
Виклад основного матеріалу. Розглянуто та проаналізовано модифікувальні добавки, які застосовуються у галузі пожежогасіння за напрямком вогнегасної дії та їх фізико-хімічні властивості. Проаналізовано експериментальні дослідження щодо досвіду застосування модифікувальних добавок у ВВР.
Висновки. За результатами аналізу розроблено класифікацію та виділено чотири типи модифікувальних добавок, в залежності від механізму впливу на процес горіння. За результатом аналізу наукових досліджень встановлено, що найбільшого поширення під час застосування у ВВР набули фосфати та карбонати амонію, хлориди та карбонати калію. На підставі проведеного аналізу для підвищення ефективності компресійної піни у її складі, згідно з розробленою класифікацією модифікувальних добавок, обрано сполуки, що належать до І, ІІ та ІV типів: гідрофосфат амонію ((NH4)2HPO4), дігідроортофосфат амонію (NH4H2PO4), карбонат амонію ((NH4)2СO3), карбонат калію (K2CO3), хлорид калію (KCl).

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2023-06-20
Як цитувати
Shakhov, S., Vinogradov, S., & Gruschenko, D. (2023). АНАЛІЗ ДОСВІДУ ВИКОРИСТАННЯ МОДИФІКУВАЛЬНИХ ДОБАВОК ТА ЇХ ФІЗИКО-ХІМІЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ДЛЯ ПОДАЛЬШОГО ЗАСТОСУВАННЯ У СКЛАДІ КОМПРЕСІЙНОЇ ПІНИ. Пожежна безпека, 42, 85-95. https://doi.org/https://doi.org/10.32447/20786662.42.2023.10
Розділ
Статті

Найчастіше читають статті цього автора (ів)