ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ РЯТУВАЛЬНИКІВ, ЯКІ ОТРИМАЛИ ІНВАЛІДНІСТЬ
Анотація
У статті розглядаються актуальні аспекти професійної реабілітації рятувальників, які отримали інвалідність в умовах воєнного стану в Україні. Метою статті є визначення особливостей та обґрунтування важливості професійної реабілітації рятувальників, які отримали інвалідність під час виконання професійних обов’язків і запропонувати шляхи їхньої інтеграції в суспільство та професійну діяльність. Акцентовано увагу на зростанні ризиків для життя і здоров’я рятувальників, що призводить до збільшення кількості випадків інвалідності серед них. Відзначається перехід України від медичної до соціальної моделі інвалідності, яка передбачає адаптацію суспільства до потреб людей з обмеженнями життєдіяльності та здоров’я. Професійна реабілітація розглядається як важлива складова інтеграції рятувальників з інвалідністю в суспільство, сприяючи їхній економічній незалежності та соціальній інтеграції. Процес професійної реабілітації включає фізичну, соціальну, психологічну, педагогічну та трудову реабілітацію, а також психологічну підтримку колег по службі, що допомагає подолати стрес та тривогу, пов’язану з інвалідністю. Особлива увага приділяється ролі професійної діяльності як стабілізуючого фактора в житті рятувальників з інвалідністю, що допомагає їм орієнтуватися в реальності та підтримувати відчуття контролю. Підкреслено важливість створення умов для працевлаштування рятувальників з інвалідністю в структурі ДСНС України, використовуючи їхні професійні навички та досвід. Запровадження програм, орієнтованих на рятувальників з інвалідністю, дозволить відновити професійну діяльність багатьох фахівців та сприятиме розвитку інклюзивного суспільства. Перспективи подальших досліджень включають розробку методик професійної реабілітації, підвищення обізнаності суспільства щодо проблем та потреб рятувальників з інвалідністю, удосконалення можливостей інтеграції рятувальників з інвалідністю в структуру ДСНС України, вивчення міжнародного досвіду та аналіз позитивних практик працевлаштування рятувальників з інвалідністю.
Посилання
2. Іванів А. А, Логвиненко В. М. Професійна реабілітація рятувальників, які отримали інвалідність. Збірник матеріалів IV Міжнародної науково-практичної інтернет конференції з нагоди відзначення Дня науки-2024 в Україні «Актуальність та особливості наукових досліджень в умовах воєнного стану» (м. Київ, 22 травня 2024 року). Київ: ДНДІ МВС України, 2024. С. 396‑398.
3. Кодекс цивільного захисту : прийнятий Верховною Радою України від 02.10.2012 № 5403-VI. Відомості Верховної Ради. 2013. № 34–35. ст. 458. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5403-17
4. Козяр М. М., Коваль І. С. Психопедагогіка професійно-екстремальної підготовки : навчальний посібник. Львів: Вид-во ЛДУ БЖД, 2024. 504 с.
5. Козяр М., Коваль І. Професійна діяльність рятувальників у службово-бойових умовах ризику. Особистість в екстремальних умовах: матеріали ХІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (24 травня 2024 р., м. Львів). Львів, 2024. С. 12–15.
6. Лещук Г. Сутнісна характеристика професійної реабілітації людей з інвалідністю. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. 2017. Вип. 2. С. 153–156.
7. Литвин А. В., Руденко Л. А. Формування психологічної готовності курсантів ЗВО ДСНС до діяльності в ризиконебезпечних обставинах. Вісник університету імені Альфреда Нобеля. Серія: Педагогіка і психологія. Педагогічні науки. 2021. № 1 (21). С. 40–48.
8. Недзельський А. О. Повсякденні соціальні практики в суспільстві, що змінюється: методологічний і концептуальний аспекти. Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки. 2017. № 1. С. 103–110.
9. Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні: Закон України від 19.12.2017 р. N 2249–VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2961-15#Text
10. Сірко Р. І., Слободяник В. І. Психологічні особливості формування самозбережувальної поведінки у фахівців ризиконебезпечних професій в умовах війни. Наукові інновації та передові технології: журнал. 2024. № 6(34). С. 1623–1631.
11. Overchuk V, Kushnir J, Shportun О, et al. Improving the Quality of Life of Persons with Disabilities by Promoting Their Professional Rehabilitation. Universal Journal of Public Health. 2021; 9(3): 140–148.