РОЗШИРЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ СЛУЖБ СУПРОВОДУ В СИСТЕМІ МВС УКРАЇНИ: ШЛЯХИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Ключові слова: соціальний супровід, професійна реабілітація, соціальна інтеграція, особа з інвалідністю

Анотація

Метою статті є визначення особливостей діяльності служб супроводу в структурі МВС України та обґрунтування важливості розширення повноважень цих служб, зокрема в питанні професійної реабілітації та соціального супроводу на робочому місці. Основне завдання цих служб – надання необхідної соціальної підтримки особовому складу, який отримав поранення або травми під час виконання службових обов’язків, а також їхнім сім’ям, включаючи сім’ї загиблих або зниклих безвісти. У статті акцентовано на доцільності розширення повноважень цих служб для забезпечення комплексної реабілітації та соціальної інтеграції осіб з інвалідністю. Це включає професійну реабілітацію та соціальний супровід на робочому місці, допомогу в адаптації до нових умов праці, підтримку під час проходження медичних комісій, сприяння в отриманні пільг і компенсацій, а також забезпечення рівних прав та можливостей для всіх працівників. Наголошено на ефективності залучення фахівців, які працюють у системі МВС, для надання соціального супроводу на робочому місці, оскільки вони знайомі зі специфікою роботи, корпоративною культурою та вимогами до працівників. Такий підхід сприяє кращій інтеграції та підтримці працівників з інвалідністю, покращенню комунікації та розуміння в колективі. Крім того, в статті підкреслено необхідність постійного вдосконалення механізмів соціальної підтримки у відповідь на сучасні виклики, включаючи військові конфлікти та інші надзвичайні ситуації. Пропонується адаптація міжнародного досвіду та впровадження сучасних технологій для покращення процесу соціального супроводу та реабілітації. Автор дослідження також звертає увагу на важливість соціально-психологічної підтримки та реабілітації для осіб, які постраждали внаслідок бойових дій або отримали травми під час служби, з метою забезпечення їх соціальної та матеріальної незалежності та інтеграції в суспільство. Таким чином, дослідження спрямовано на розроблення та впровадження ефективних механізмів соціальної підтримки, що є надзвичайно важливим для забезпечення гідних умов життя та праці для військовослужбовців, рятувальників, поліцейських та їхніх сімей з огляду на сучасні виклики.

Посилання

1. Волгіна О.М., Іванова О.Л. Соціальний супровід людей з інвалідністю на робочому місці : посібник ; ПРООН в Україні, Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». Київ : Ваіте, 2018. 36 с.
2. Гонтар З.Г., Каспрук А.В. Особливості публічного управління зайнятістю ветеранів в Україні у контексті євроінтеграції. Публічне управління та соціальна робота. 2023. Том 2. С. 5–13.
3. Державний стандарт соціальної послуги соціального супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці. Затверджено наказом Міністерства соціальної політики України 21.09.2016 р. № 1044. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1359-16#Text
4. Деякі питання впровадження діяльності служб супроводу військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейських та членів їх сімей : Постанова Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 р. № 948. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/948-2024-%D0%BF#Text
5. Джус О., Беспалько А., Кравець Д. Соціальний супровід військовослужбовців та членів їхніх сімей в умовах правового режиму воєнного стану. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Військово-спеціальні науки. 2023. № 4(56). С. 41–45.
6. Костишин Е.І., Шевців Ю.О. Особливості реалізації політики ветеранського розвитку в Україні. Публічне управління та соціальна робота. 2023. Том 2. С. 19–24.
7. Логвиненко В.М. Особливості професійної реабілітації та соціальної інтеграції рятувальників, які отримали інвалідність. Публічне управління та соціальна робота. 2024. Том 1. С. 65–69.
8. Про організацію надання соціальних послуг : постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 р. № 587. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/587-2020-%D0%BF#Text
9. Реабілітація та соціальний супровід ветеранів та військовослужбовців, які пройшли полон. 16.11.2024 р. Міністерство внутрішніх справ України. URL: http://surl.li/bodchi
10. Столярик, О., Семигіна, Т. Повернутися з війни: психосоціальна підтримка ветеранів/-нок та членів їхніх сімей. Social Work and Education, 2023. Vol. 10. № 1. Р. 63–77.
Опубліковано
2024-12-18
Розділ
ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ