ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЖИТТЄВИХ ПОКАЗНИКІВ ГАЗОДИМОЗАХИСНИКІВ ПІД ЧАС ІМІТАЦІЇ ВИКОНАННЯ ОПЕРАТИВНИХ ДІЙ НА ПОЖЕЖІ

  • V. I. Lushch Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0001-5931-3181
  • R. M. Konanets Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0003-2360-4002
  • Ya. B. Velykyi Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0009-0002-3241-5211
  • R. S. Tkachenko Вище професійне училище Львівського державного університету безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0009-0004-5364-814X
  • N. I. Huzar Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0009-0003-7189-6545

Анотація

Гасіння пожеж та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій (далі – НС) в умовах воєнного стану в Україні важко уявити без використання ланок газодимозахисної служби. Для виконання завдань за призначенням пожежні-рятувальники (газодимозахисники) повинні бути у постійній фізичній та психологічній готовності. Це досягається тренуваннями та практичною роботою на пожежах та НС. Тренування газодимозахисників проводяться в тренувальних комплексах стаціонарного та мобільного типів. Окрім того, за допомогою програмного забезпечення може проводитись тестування газодимозахисника задля визначення його спроможності витримувати навантаження, зумовлені пожежею. Проведений аналіз тестування газодимозахисників у гарнізонах ДСНС України західного та центрального регіонів України показав різні методи та підходи до тренувань: часові показники, умови проведення тренувань тощо. Мета роботи полягає у проведені експериментальних досліджень для визначення середнього значення життєвих показників: спалених кілокалорій, частоти серцевих скорочень газодимозахисниками під час виконання оперативних дій, що імітували оперативне розгортання на пожежі. Для досягнення поставленої мети здійснено аналіз вітчизняних і міжнародних джерел, що визначають порядок підготовки (тестування) газодимозахисників. Для проведення досліджень було вибрано учасників різних медико-вікових груп, визначено вправи для імітації оперативного розгортання на пожежі та необхідне оснащення і обладнання для визначення життєвих показників газодимозахисників, а також витрачений час під час експерементальних досліджень. На основі проведеного аналізу запропоновано схему періодичності практичної підготовки газодимозахисника. У статті описано порядок оперативних дій пожежно-рятувального відділення на автоцистерні, що імітують вправи з виконання оперативного розгортання, а саме: – оперативне розгортання відділення з подачею двох ручних пожежних стволів з прокладанням магістральної лінії на три рукави діаметром 77 мм та двох робочих ліній (по два рукави діаметром 51 мм) зі встановленням автоцистерни на пожежний гідрант; – зняття, перенесення, встановлення і підйом по висувній триколінній драбині у вікно 3-го поверху навчальної башти; – підйом та спуск маршевими сходами 9-поверхової будівлі. В результаті проведеної роботи встановлено, що середні значення у шести медико-вікових групах були такими: кількість спалених кілокалорій (ккал) – 127; частота серцевих скорочень (уд/хв) – 168; час виконання вправ (с) – 495. Отримані результати буде враховано під час розроблення програмного забезпечення для проведення занять на тренувальних стежках і тренажерах, що дасть змогу тестувати газодимозахисників різних медико-вікових груп в умовах, максимально наближених до реальної пожежі (НС), з видачею свідоцтва про тестування, в якому будуть зазначені життєві показники відповідно до роботи в апаратах автономного дихання стисненим повітрям з відкритим контуром.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

1. Про особливості реагування на надзвичайні ситуації під час збройної агресії: Наказ ДСНС України від 2 квітня 2024 року № 375.
2. Про затвердження порядку організації роботи органів управління та підрозділів, закладів освіти системи ДСНС під час підготовки особового складу, гасіння пожеж, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій в умовах екстремальних температур, задимленості, загазованості, радіоактивного, хімічного забруднення та біологічного зараження: Наказ МВС України від 25 вересня 2023 року № 780.
3. Про затвердження методичних рекомендацій з підготовки газодимозахисників ДСНС України: Наказ ДСНС України від 27 червня 2024 року № 680.
4. Про затвердження Статуту дій у надзвичайних ситуаціях органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та Статуту дій органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час гасіння пожеж: Наказ МВС від 26 квітня 2018 року № 340 зі змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ від 18 жовтня 2021 року № 768, від 18 квітня 2024 року № 251.
5. Довідник керівника гасіння пожежі / Український науково-дослідний інститут цивільного захисту. Київ: ТОВ «Літера-Друк», 2016. 320 с.
6. Лущ В. І., Гузар Н. І. Дослідження ефективності тестування газодимозахисників ДСНС України. Збірник тез доповідей Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми пожежної безпеки та запобігання надзвичайним ситуаціям в умовах сьогодення». 2024. С. 122–124.
7. Про затвердження Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 15 травня 2017 року № 511.
8. Про затвердження Змін до Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 12 червня 2023 року № 480.
9. Лущ В. І., Чалий Д. О., Великий Я. Б. Основи підготовки пожежного-рятувальника: навчальний посібник. Львів : Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, 2022. 456 с.
10. Про затвердження Правил безпеки праці в органах і підрозділах МНС: Наказ МНС України від 7 травня 2007 року № 312.
11. Лущ В. І., Пархоменко Р. В., Лущ І. В. Аналіз підготовки газодимозахисників ДСНС України та шляхи підвищення її ефективності. Пожежна безпека. 2017. № 29.
Опубліковано
2025-06-04
Як цитувати
Lushch, V., Konanets, R., Velykyi, Y., Tkachenko, R., & Huzar, N. (2025). ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЖИТТЄВИХ ПОКАЗНИКІВ ГАЗОДИМОЗАХИСНИКІВ ПІД ЧАС ІМІТАЦІЇ ВИКОНАННЯ ОПЕРАТИВНИХ ДІЙ НА ПОЖЕЖІ. Пожежна безпека, 46, 78-88. https://doi.org/https://doi.org/10.32447/20786662.46.2025.08
Розділ
Статті

Найчастіше читають статті цього автора (ів)