ВПЛИВ МЕТОДУ МОДИФІКУВАННЯ НА СОРБЦІЙНІ ВЛАСТИВОСТІ КЛИНОПТИЛОЛІТУ
Анотація
У багатьох країнах евтрофікація є основною проблемою забруднення води озер, водосховищ, океанів тощо. Технологія адсорбції та іонного обміну є більш ефективним способом видалення азоту та фосфору завдяки своїм перевагам, а саме компактності, простоті та високій ефективності в порівнянні з іншими методами. Адсорбція за допомогою мінералів вважається ефективним, простим і недорогим методом очищення навіть при низьких концентраціях. Клиноптилоліт – один з ефективних сорбентів, що виявляє молекулярно-ситову дію до різних газоподібних і рідких речовин (особливо до полярних молекул). Однак модифікування природних мінералів необхідне для зміни їх поверхневого заряду з негативного на позитивний і для того, щоб вони могли адсорбувати фосфат-аніони.
Серед відомих методів модифікування природних сорбентів виділяють опромінювання мікрохвилями як надійну технологію, що дає змогу швидко й ефективно готувати однорідні та контрольовані цеоліти, а також покращувати їхні функції.
Мета роботи. Встановити найбільш перспективний метод модифікування клиноптилоліту з метою покращення його сорбційних властивостей щодо евтрофікуючих агентів, зокрема фосфатів та іонів амонію.
З метою покращення сорбційних властивостей досліджуваних зразків їх піддавали таким видам попередньої обробки: прожарювання у муфельній печі при 550 °C протягом 3 год; опромінювання надвисокочастотними променями протягом 30 хв при потужності 790 Вт; опромінювання НВЧ-променями при контакті з сольовими розчинами: хлоридів заліза (ІІІ), міді (ІІ) та кальцію. Встановлено, що найбільш перспективним методом модифікування клиноптилоліту з метою покращення його сорбційних властивостей щодо евтрофікуючих агентів, зокрема фосфатів та іонів амонію, є обробка металовмісними розчинами в полі дії надвисокочастотного електромагнітного випромінювання.
Завантаження
Ця робота ліцензована відповідно доCreative Commons Attribution 4.0 Міжнародної ліцензії.
Авторські права CC-BY