РОЗРОБКА КОНЦЕПЦІЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАФІЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ МОДЕЛЮВАННЯ ТРАЄКТОРІЙ ОБГОНУ ДЛЯ ПОЖЕЖНИХ АВТОМОБІЛІВ

  • E. V. Martyn Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0001-9095-7057
  • V. S. Yakovchuk Львівський державний університет безпеки життєдіяльності
  • O. V. Pridatko Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0002-0719-9118
Ключові слова: транспортний потік, транспортний засіб, математичне, геометричне та імітаційне моделювання, дорожньо-транспортна пригода, програмне забезпечення, бортовий комп’ютер, інформаційні графічні технології, система супроводу транспортних засобів.

Анотація

Метою статті є розробка інформаційної графічної технології у вигляді встановленого в бортовий комп’ютер пожежного автомобіля програмного забезпечення з можливістю інтегрувати автомобіль в мережу.
Методи дослідження. У роботі використано один із способів оцінки геометричної траєкторії руху автомобілів спеціального призначення при дослідженні причин виникнення і реконструкції обставин дорожньо-транспортних пригод. Його суть полягає у тому, щоб на основі теорії нечітких множин та експериментальних досліджень запропонувати спосіб зменшення невизначеності побудови розрахункової траєкторії руху автомобіля під час маневрувань в умовах неточності вихідних даних.
Основою запропонованого способу є математична, геометрична та імітаційна моделі оцінки траєкторії руху автомобіля під час його руху, яка дає змогу враховувати перерозподіл вертикальних реакцій не лише по осях, а й по бортах автомобіля та дає можливість встановити момент виникнення юзу кожного колеса.
Результати. Запропоновано концепцію автоматизованої програми Road Geometry з багатофункціональними можливостями, які допоможуть зменшити число надзвичайних ситуацій на дорогах завдяки обчисленню траєкторії обгону авто з урахуванням важливих чинників, зокрема, людського фактора. В ході досліджень показано, що для оцінки параметрів траєкторії руху автомобіля необхідно визначити закони зміни сил і моментів, що діють на автомобіль в процесі гальмування. Встановлено, що характер зміни сил і моментів залежить від режиму гальмування і способу блокування коліс. Основними факторами, які суттєво впливають на формування траєкторії руху автомобіля при гальмуванні, є нерівномірна дія гальмівних моментів, поперечне зміщення центра мас автомобіля, нерівномірний розподіл коефіцієнта зчеплення по бортах і колесах автомобіля, кутовий нахил дороги, природні процеси та інші чинники. Завдяки можливості використання розроблюваного програмного забезпечення у автомобілях спеціального призначення (пожежних) одержимо вдосконалену систему транспортування пожежної техніки на місце НС з мінімальною витратою часу та максимальним рівнем безпеки життєдіяльності водія та людей довкола.
Використання автоматизованої програми Road Geometry є важливим чинником для формування нових принципів та методів порятунку на дорогах. Розроблено структурну схему та запропоновано принцип взаємодії розроблюваної системи з навколишнім середовищем, сформульовано завдання, яке полягає у інформаційній підтримці екіпажу на борту пожежного автомобіля завдяки збору інформації, аналізу та подальшого удосконалення схем та методів у фоновому режимі на бортовому комп’ютері автомобіля. Її використання орієнтоване насамперед на оперативне інформування водія спеціального транспортного засобу (ТЗ) про ймовірну небезпеку для своєчасного реагування на небезпечну ситуацію та уникнення загрози. Це сприятиме, з одного боку, підвищенню рівня інформування спеціальних служб в аварійній ситуації, а з іншого – накопичуватиме експериментальні дані для подальшого дослідження процесів взаємодії пожежних авто з рештою учасників дорожнього руху і додатково вдосконалить проаналізовані методи та функції, тестуватиме та вилучатиме технічні чи програмні помилки в ході перевірки програмного забезпечення (ПЗ) системи.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2022-12-29
Як цитувати
Martyn, E., Yakovchuk, V., & Pridatko, O. (2022). РОЗРОБКА КОНЦЕПЦІЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАФІЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ МОДЕЛЮВАННЯ ТРАЄКТОРІЙ ОБГОНУ ДЛЯ ПОЖЕЖНИХ АВТОМОБІЛІВ. Вісник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, 26, 29-39. https://doi.org/https://doi.org/10.32447/20784643.26.2022.04