ПРОГНОЗУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ ТЕРИТОРІЙ З ОБ’ЄКТАМИ НАКОПИЧЕННЯ ХІМІЧНИХ СТОКІВ НА БАЗІ КОГНІТИВНОГО МОДЕЛЮВАННЯ

  • T. V. Kozulia Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» https://orcid.org/0009-0000-4892-9140
Ключові слова: очищені стоки, хімічні рідинні відходи, когнітивне моделювання, графові моделі, екобезпека, синергетика безпечних процесів, інформаційно-програмне забезпечення.

Анотація

Проблема. На сьогодні актуальними залишаються питання визначення екологічного стану територій, де розташовані об’єкти зберігання чи тимчасового накопичення відходів виробництва. Складність таких задач пов’язана з невизначеністю стосовно інформованості про наслідки впливу складових очищених стоків на екосистеми навколишнього середовища.
Пропонується комплексне вирішення розв’язання цього екологічного завдання на основі когнітивного моделювання системного об’єкта дослідження «стан рідинних відходів – фактори небезпеки – екосистеми довкілля», визначення умов синергетичної реалізації екологічної рівноваги «очищені стоки – безпека екосистем довкілля» за результатами модельного комп’ютерного експерименту на базі програмного додатка з контролю безпечності зберігання рідинних відходів та їх утилізації.
Це дозволить уникнути небезпечних ситуацій на природно-техногенних територіях завдяки передбаченню суттєвих негативних факторів впливу на довкілля, оперативному визначенню чинників небезпеки та своєчасному прийняттю рішень для усунення небезпеки.
Мета. Розробка комплексного розв’язку задачі контролю екологічного стану території розміщення рідинних хімічних стоків в накопичувачах на основі комп’ютерного прогнозування ситуації за когнітивною моделлю об’єкта «стан рідинних відходів – фактори небезпеки – екосистеми довкілля» для запобігання нештатним ситуаціям на прикладі роботи коксохімічного виробництва.
Методи досліджень. Для досягнення поставленої мети в роботі використано методи імітаційного моделювання із застосуванням когнітивного підходу, що дає можливість працювати з слабоструктурованими системами і в умовах невизначеності стану природно-техногенних об’єктів з впровадженням концептів, які відповідають за процеси нейтралізації небезпечних елементів рідинних відходів та за вплив на довкілля.
Використані можливості інформаційно-програмного забезпечення для реалізації аналітичних і прогнозних переваг когнітивних моделей для моніторингу складних системних об’єктів.
Основні результати дослідження. Розроблено систему комплексного вивчення екологічної ситуації на об’єктах поводження з рідинними відходами, що дає змогу встановити вагомі чинники процесів стабілізації та небезпеки екологічної рівноваги в довкіллі. Для цього пропонується при моделюванні враховувати не тільки контрольовані системи, але й зміни в їх стані, вважаючи об’єктом контролю складну систему виду «відходи → процеси взаємодії надходжень зі складовими екосистем → стан екосистем». Отримані результати практичної здатності пропозицій реалізовані на прикладі моделювання та прогнозування станів рідинних відходів фенольного заводу м. Торецьк за проектом НВП Інкор і Ко.
Висновки. Запропонована комплексна система оцінки безпечності ситуації «стан рідинних відходів – екосистеми довкілля» для реалізації поточного та прогнозного контролю на об’єктах зберігання очищених стоків на основі використання когнітивних карт стану слабоструктурованих складних систем. Це дозволить на об’єктах підвищеної небезпеки завчасно реагувати на фактори небезпеки і вживати заходів для їх нейтралізації відповідно до виявлених процесів порушення екологічної рівноваги в довкіллі. Комплексна система контролю за поводженням з рідинними відходами в місцях зберігання та стану екосистем реалізована завдяки застосуванню програмного додатка комплексного спостереження за ситуацією.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2024-12-30
Як цитувати
Kozulia, T. (2024). ПРОГНОЗУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ ТЕРИТОРІЙ З ОБ’ЄКТАМИ НАКОПИЧЕННЯ ХІМІЧНИХ СТОКІВ НА БАЗІ КОГНІТИВНОГО МОДЕЛЮВАННЯ. Вісник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, 30, 6-16. Retrieved із https://journal.ldubgd.edu.ua/index.php/Visnuk/article/view/2763