ОЦІНКА ЕКОЛОГІЧНОГО СТАНУ ҐРУНТІВ УРБОЕКОСИСТЕМИ МІСТА ГОРОДОК ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Анотація
Постановка проблеми. Забруднення ґрунтів є серйозною екологічною проблемою як великих, так і малих міст із значним рівнем антропогенного навантаження. Постійні процеси трансформації міського середовища, процеси будівництва, розвиток промисловості та транспорту впливають на властивості ґрунту за рахунок надходження забруднюючих речовин. Ґрунт, виконуючи низку екологічних функцій, забезпечує стабільність як окремих біоценозів, так і біосфери в цілому, тому дослідження та оцінка екологічного стану ґрунтового покриву в міському середовищі є актуальним та важливим завданням.
Метою роботи є дослідження та оцінка якості ґрунтів в межах м. Городок Львівської області.
Методи досліджень. Зразки ґрунтів були відібрані методом «конверта» та підготовлені для аналізу згідно з ДСТУ ISO 11464:2007. Вимірювання вмісту досліджуваних елементів в ґрунті проводили за допомогою рентгенофлуоресцентного аналізу за допомогою аналізатора Elvax Light SDD. Оцінка екологічного стану ґрунтів проводилась шляхом порівняння фактичних значень концентрації досліджуваних зразків із ГДК валової форми та фоновими концентраціями (кларками) для досліджуваного регіону, розрахунком коефіцієнта концентрації важких металів і сумарного показника забрудненості ґрунтів.
Результати досліджень. За результатами досліджень можна стверджувати, що ґрунти м. Городок піддаються значному антропогенному впливу. Вміст Mn, S та P перевищує їх середній вміст у ґрунтах, а концентрації важких металів значно більші за фонові значення для досліджуваного регіону: Mn – до 2,34 раза, Sr – до 2,36 раза, Zr – до 2,81 раза, Сr – до 3,44 раза, Zn – до 4,98 раза, Fe – до 6,83 раза, Pb – до 15,19 раза, Cu – до 18,87 раза. За сумарним показником забруднення найбільшого антропогенного впливу зазнали ґрунти біля об'їзної дороги, автошлях Е40 (М-11) та залізничного вокзалу Городок-Львівський.
Висновки. Систематичне забруднення ґрунтів в межах міських агломерацій, активна урбанізація та техногенез, інтенсивний розвиток промисловості та транспортної інфраструктури сприяють збільшенню антропогенного тиску на міські території та надходженню забруднюючих речовин у ґрунти.
Завантаження
Ця робота ліцензована відповідно доCreative Commons Attribution 4.0 Міжнародної ліцензії.
Авторські права CC-BY