ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Ключові слова: управління відходами, відходи руйнування, сталий розвиток.

Анотація

Проблема. Утворення відходів є однією із найскладніших проблем сучасного світу, оскільки вони походять як від діяльності підприємств різних галузей економіки, так і від щоденної побутової діяльності людей. Щорічно у світі збільшується кількість відходів, значна частина яких видаляється на полігони і звалища, скидається у шахтні виробки, у води океанів тощо. Трапляються також випадки неконтрольованого транскордонного переміщення відходів. В результаті цього забруднюється довкілля, негативні наслідки також проявляються в ґрунтах, у воді і в повітрі, що створює загрозу флорі та фауні, неминуче призводить до погіршення якості життя населення. Крім цього виводяться з господарського обігу території, зайняті полігонами відходів та стихійними звалищами. Все це зумовлює необхідність серйозного підходу до організації управління відходами як в національних масштабах, так і на міжнародному рівні.
Мета. Висвітлення проблем національної системи управління відходами в сучасних умовах та окреслення основних напрямів діяльності для подолання наявних викликів.
Методи дослідження. Застосовано методи аналізу та статистичні методи досліджень щодо управління відходами, які є у відкритому доступі, та відповідне нормативне забезпечення.
Основні результати дослідження. Проаналізовано і опрацьовано статистичні дані щодо здійснення основних операцій управління відходами в Україні до повномасштабного вторгнення, а також відходами від руйнувань, нагромадженими за час від 24 лютого 2022 року.
Описано наслідки негативного впливу на довкілля і економіку держави диспропорцій, зумовлених відсутністю практики дотримання ієрархії управління відходами.
Виділено основні групи викликів у сфері управління відходами, зумовлені значними обсягами відходів, накопиченими в Україні за минулі роки, а також суттєвим збільшенням кількості відходів, утворених внаслідок бойових дій, намаганнями радикального реформування національної системи управління відходами у стислі терміни і за відсутності низки необхідних нормативних і методичних матеріалів. Відзначено окремі прогалини у сфері управління відходами.
Підкреслено, що впровадження вдалих світових практик та розроблених національних стратегій дає змогу визначити пріоритетні завдання для удосконалення системи управління відходами.
Висновки. Урахування досвіду кращих світових практик, розроблення і впровадження передових методів мінімізації утворення відходів, оптимізації операцій відновлення та видалення відходів, розширення відповідальності виробників продукції, яка в майбутньому набуде статусу відходів, розроблення дієвої нормативної бази щодо регулювання зазначених процесів сприятиме формуванню ефективної національної системи управління відходами, що буде вагомим внеском у забезпечення сталого розвитку.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2024-12-30
Як цитувати
Storozhuk, V., Kshyvetskyy, B., Mayevska, O., & Ferents, O. (2024). ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ. Вісник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, 30, 48-55. Retrieved із https://journal.ldubgd.edu.ua/index.php/Visnuk/article/view/2767