ВПЛИВ ВОЄННИХ ДІЙ НА ЯКІСТЬ ВОДИ В РІЧКАХ УКРАЇНИ

  • A. D. Kuzyk Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0003-0118-9493
  • B. Ya. Boichuk Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0003-2537-7077
  • K. A. Korol Львівський державний університет безпеки життєдіяльності https://orcid.org/0000-0003-4363-6933
  • R. O. Dyrda Львівський державний університет безпеки життєдіяльності
Ключові слова: поверхневі води, екологічний стан, забруднення, гранично допустима концентрація, воєнні дії, статистичний аналіз.

Анотація

Проблема. Воєнні дії негативно впливають на довкілля, зокрема на поверхневі води. Забруднення спричинені як потраплянням у воду техніки, озброєння, вибухових речовин та продуктів вибуху, так і потраплянням різних забруднювачів внаслідок руйнування об’єктів, очисних споруд та ін., а також змінами у процесах виробництва.
Мета. Метою досліджень є порівняння якості поверхневих вод у річках, поблизу яких ведуться бойові дії у річках в тилових областях України за даними моніторингу.
Методи дослідження. У роботі застосовано статистичні, порівняльні та аналітичні методи досліджень.
Основні результати досліджень. Дослідження проведено за даними моніторингу вод річок Дніпро (м. Запоріжжя) та р. Західний Буг (м. Сокаль). Аналіз результатів моніторингу стану води за основними показниками якості дав можливість виявити наявність впливу між показниками якості води та періодом моніторингу – до початку війни та після її початку. Проаналізовано щомісячні дані моніторингу з 01.2021 по 10.2024 таких показників, як концентрація амоній-іонів, БСК5, розчиненого кисню, нітрат-іонів, нітрит-іонів, сульфат-іонів, фосфат-іонів та хлорид-іонів.
Побудовано графіки залежностей, обчислено основні статистичні характеристики. Показники порівняли з гранично допустимими концентраціями, які встановлені нормативними документами.
Наявність, характер та тісноту зв’язків визначили за коефіцієнтами кореляцій між відповідними показниками якості обох річок за весь період досліджень, період до початку війни і після її початку. Побудовано кореляційні матриці між показниками якості води кожної з річок у ці періоди. Виявлено відмінності поведінки показників, їх статистичних характеристик, а також кореляційних зв’язків.
Висновки. За результатами моніторингу якості поверхневих вод р. Дніпро (м. Запоріжжя) та р. Західний Буг (м. Сокаль) до початку повномасштабної війни та після її початку виявлено відмінності показників якості та їх динаміки, що зумовлено воєнними діями та руйнуванням об’єктів з потраплянням у воду забруднювачів, змінами в інтенсивності промислового та сільськогосподарського виробництва, що пов’язані з війною  та внутрішньою міграцією населення. Оскільки на екологічний стан води впливають одночасно різні чинники, а також погодно-кліматичні умови, не вдається знайти чітку залежність, яка описує ці процеси впливу, проте абсолютно очевидним є вплив воєнних дій.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2024-12-30
Як цитувати
Kuzyk, A., Boichuk, B., Korol, K., & Dyrda, R. (2024). ВПЛИВ ВОЄННИХ ДІЙ НА ЯКІСТЬ ВОДИ В РІЧКАХ УКРАЇНИ. Вісник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, 30, 26-34. Retrieved із https://journal.ldubgd.edu.ua/index.php/Visnuk/article/view/2765